Romantik ve Nostaljik: Kuzguncuk

NEREDE?
İstanbul’un Anadolu Yakası’nda konumlanan Kuzguncuk, Üsküdar ile Beylerbeyi semtleri arasında yer alıyor.
SEMT TARİHİ
Eski adının “Altın Kiremit” anlamına gelen “Hrisokeramos” olduğu bilinen, farklı dinlerin bir arada yaşadığı Kuzguncuk’ta ilk yerleşim, 17. yüzyıla dayanıyor. Ardından Ermeni ve Rum yerleşiminin görüldüğü semtte ?irket-i Hayriye vapurlarıyla birlikte deniz ulaşımının hareket kazanması ise 19. Yüzyıla denk geliyor.
NE YAPILIR?
Peş peşe sıralanan tarihi evleri, misafirperver sakinleri ve lezzet duraklarıyla Kuzguncuk, geçmişle bugün arasındaki bir köprü gibi… Mahalle kültürünün günümüzde de yaşatıldığı bu samimi semt, aynı zamanda televizyon dizilerinin favori mekânı. Haftanın her günü fotoğrafçıların sokak aralarında dolaştığı semtin rengârenk evleri objektifleri süslerken, denize nazır tavşankanı bir çay içmek ise âdetten sayılıyor.
NE YENİR?
Kuzguncuk’ta pazar kahvaltısı, semtin en önemli ritüellerinden… Sahil kenarındaki tarihi Çınaraltı Cafe’de ünlü isimlere rastlamanız mümkün. Yeniden yapılandırılan Mahalle Kahvesi, sıcak atmosferiyle bir diğer uğrak mekânı. 1951’den bugüne Kuzguncuk’un balık denildiğinde ilk akla gelen restoranı ise İsmet Baba. Müdavimlerinin boş bırakmadığı restorana gitmeden önce rezervasyon yaptırmayı unutmayın.